A. Uždavinys, „EIKA Asset Management“ vadovas: nuo idėjos iki 180 mln. eurų vertės fondų valdytojo

Nuo š. m. vasario investicijų valdymo įmonės „EIKA Asset Management“ generaliniu direktoriumi tapo Andrius Uždavinys. Dešimtus metus veikianti bendrovė šiuo metu valdo 7 fondus, kurių turto vertė – daugiau kaip 180 mln. eurų. Per artimiausius keletą metų įmonė planuoja augti daugiau nei dvigubai.
Koks buvo jūsų kelias iki vadovo?
Nekilnojamojo turto (NT) srityje dirbu ir patirtį kaupiu jau daugiau nei 18 metų. Karjerą pradėjau kaip NT rinkos analitikas tarptautinėje NT konsultantų įmonėje, vėliau buvo ilgesnis karjeros etapas keliuose komerciniuose bankuose, kur didžiąją laiko dalį padėjau tvarkyti probleminio NT portfelius po 2008 m. finansinės krizės. Tuomet teko dirbti ir valstybės įmonėje optimizuojant valdomo NT portfelį, kol 2016 m. prisijungiau prie EIKA grupės.
Mano kelionė „EIKA Asset Management“ (EAM) iš esmės prasidėjo nuo įmonės veiklos pradžios. Į EIKA grupę atėjau prisidėti prie investicijų valdymo veiklos plėtojimo. Iki tol EIKA tai sėkmingai darė per atskirus projektus ir partnerystes. Esu pirmasis ir ilgiausiai EAM dirbantis darbuotojas, tad teko išbandyti visas įmonės veiklos sritis. Įmonės veiklos pradžioje trijų žmonių komanda kūrėme organizaciją, kurios valdomas turtas šiandien siekia 180 mln. eurų. Teko prisidėti prie visų EAM fondų steigimo, įmonės veiklos procesų kūrimo bei tobulinimo. Galiu drąsiai sakyti, kad išmanau visas įmonės veiklos sritis ir tiksliai žinau, kaip viskas veikia. Greičiausiai dėl to ir naujos – EAM generalinio direktoriaus – pareigos didelės baimės nekėlė, nes tai tarsi organiškai apima visa tai, ką iki šiol veikiau.
Kokia patirtis sukaupta valdant fondus?
Patirčių valdant fondus buvo labai įvairių. Iki EAM teko darbuotis keliuose šalies komerciniuose bankuose, tad reguliuojama veikla nebuvo naujiena. Tačiau valdymo įmonės ir fondų valdymo veikla pradžioje kėlė tam tikrų iššūkių. Viena yra daryti verslą projektinėje įmonėje, kur veiklos kryptį ar tempą gali keisti operatyviai reaguodamas į situaciją, o visai kita yra investicinių fondų sritis, kur daug dalykų tenka numatyti iš anksto, aprašyti fondų dokumentuose atitinkant reguliacinius reikalavimus, bet kartu paliekant laisvės verslui ir lankstumui, kai to reikalauja situacija.
Paminėtina ir didžiulė atsakomybė, kurią visada jaučia komanda, nes mūsų užsakovų – investuotojų – ratas didžiulis, ir pasitikėjimo kreditas, kurį gauname su jų kapitalu, yra tai, kas motyvuoja dar labiau stengtis. Manau, kad EAM veikloje pavyko suderinti verslą ir reguliacinę pusę, o mūsų valdomų fondų rezultatai ir pozityvūs investuotojų atsiliepimai tai tik patvirtina.
EAM vasarį gavo alternatyviųjų kolektyvinio investavimo subjektų valdymo įmonės (AKISVĮ) licenciją veikti Europos Sąjungoje. Kuo ši licencija svarbi įmonei, klientams?
Man labai patiko šia proga gautas vieno mūsų partnerio sveikinimo tekstas: „Sveikinu EAM su AKISVĮ licencija įžengus į aukščiausią fondų valdytojų lygą.“ Labai panašiai ir jaučiamės.
Ši visose ES ir Europos ekonominės erdvės šalyse galiojanti veiklos licencija indikuoja ir patvirtina valdytojo profesionalumą bei aukščiausio lygio veiklos standartus. Daug laiko ir pastangų investavome į licencijavimo procesą, veiklos procesų ir vidinių tvarkų tobulinimą. Tai mums leis ir toliau teikti aukščiausios kokybės investicijų valdymo paslaugas Lietuvoje ir už jos ribų. Turint omeny mūsų plėtros planus užsienyje, ši licencija buvo būtina strateginiams įmonės tikslams pasiekti.
Kitas esminis pokytis gavus AKISVĮ licenciją – visas fondų turtas privalo būti perduotas saugoti depozitoriumui, kurio pagrindinė funkcija yra atstovauti investuotojų interesams ir užtikrinti, kad fondo valdytojas veiktų sąžiningai bei laikytųsi fondo taisyklių, visų reguliacinių reikalavimų. Kitais žodžiais kalbant, tai papildomas saugumas investuotojams, kad jų kapitalas bus investuojamas taip ir tik taip, kaip apibrėžta fondų dokumentuose, ir eliminuojama bet kokia neskaidrios fondo valdytojo veiklos galimybė.
Verta paminėti ir tai, kad, Lietuvos banko duomenimis, 2024 m. pabaigoje informuotiesiems investuotojams skirtus kolektyvinio investavimo subjektus valdyti Lietuvoje teisę turėjo 39 valdymo įmonės, o AKISVĮ licenciją turėjo tik 9. Manau, kad investuotojams šis faktas turėtų palengvinti pasirinkimą, kam patikėti savo kapitalą. Ypač tais atvejais, kai valdymo įmonių siūlomi investiciniai produktai yra artimi savo strategija ir grąža bei rizika.
Žurnalas „Investuok“, 2025 m. kovas.